מעבר מהנקה מלאה לבקבוק

נשים רבות אחרי לידה מנצלות את הקיץ להארכת חופשת הלידה ורואות בתחילת שנת הלימודים כזמן נוח במיוחד לחזור לעבודה ולהכניס את תינוקיהן למסגרת מטפלת שונה משהייה בבית. אם זו מטפלת, מעון או משפחתון או סבתא ששומרת על התינוק מספר שעות ביום, החזרה לעבודה מצריכה הסתגלות גם של התינוק וגם שלך למצב החדש. תינוק שתזונתו היא הנקה מלאה צריך לעבור הסתגלות מורכבת יותר מכיוון שהוא גם צריך להתרגל לדמות חדשה שטפל בו וגם צריך להתרגל לאכול באופן שונה ממה שהיה רגיל.

איך מתחילים להציע בקבוק לתינוק יונק?

גם אם החלטת לתת לתינוקך חלב אם שאוב וגם אם החלטת לתת לו תמ"ל (תרכובת מזון לתנוקות) ישנם תינוקות רבים שלא יסכימו לקחת בקבוק בקלות, אחרי שהורגלו להנקה. יש תינוקות שאפילו יפצחו ב"שביתת רעב" עד שאמא חוזרת ולא יסכימו לאכול מבקבוק.

במקרים בהם מתגלה שתינוקך הוא "סרבן בקבוקים" זכרי שגם לנו קשה להגמל ממשהו טוב ונסי ליידד את התינוק עם בקבוקים בלי קשר לתוכנם. תלוי כמובן בגיל התינוק. בגילאי 3-6 חודשים שהתינוק כבר מתחיל לשלוח יד לצעצוע ולהכניס לפה אפשר להכניס את הבקבוקים והפטמות למאגר הצעצועים של התינוק, לתת לו לאחוז את הבקבוק או את הפטמה (מומלץ לקנות בקבוקים קטנים וצרים כדי שיהיה לתינוק קל לאחוז), לתת לו לשחק עם זה עד שזה נכנס בשלב מסויים לפה. גם אם אין חלב בפנים.

אפשר להציע את הפטמה של הבקבוק לא בזמן ארוחה כמשחק מציצה (כמו מוצץ) ובכך להרגיל את התינוק לאביזר החדש ש"נחת" עליו. אם התינוק גדול מספיק (6 חודשים ומעלה) אפשר גם להכניס חלב שאוב לבקבוק ולנסות ללמד אותו להכניס את הבקבוק לבד לפה. כשהחלב יתחיל לטפטף הוא יבין מה עושים עם זה.

לעיתים יש תינוקות שלא מוכנים לקחת בקבוק מאמא, הם מרגישים שאמא "עובדת" עליהם, הרי לה יש את הדבר האמיתי ולכן מסרבים, במקרים כאלה כדאי שמישהו אחר ינסה לתת את הבקבוק. מומלץ שאמא בכלל לא תהיה בסביבה תוך כדי הניסיון.

תינוקות מגיבים טוב לשיגרה, היא נותנת להם ביטחון, ולכן אפשר להתחיל בהכנסת הבקבוק כאקט קבוע, כל יום ולא רק מדי פעם. למשל אם מכניסים לסדר היום את "הבקבוק של אבא" כל יום באותה שעה ועם אותם הטקסים מסביב, יש סיכוי טוב שהתינוק יגלה עניין. כאשר את מנסה לתת לו בקבוק רק מדי פעם הוא אינו מבין מה נפל עליו ולא תמיד מצליח או רוצה להתמודד עם זה. זו גם אחת הסיבות שאצל המטפלת או במשפחתון במקרים רבים התינוק כן יקח את הבקבוק תוך יום יומיים דבר שלא הסכים לו מעולם עם הוריו, מכיוון שאצלה השגרה נוצרת מהר מאוד.

אם החלטת לתת לתינוקך תמ"ל זכרי שטעמו שונה מחלב האם ולעיתים יש תינוקות שקשה להם להתרגל לטעם. גם העיכול של תמ"ל הוא שונה ודעי לצפות שינויים ביציאות בעקבות החשיפה לתמ"ל. יש תינוקות שאלרגיים ללקטוז או לחלבון חלב פרה ותוכלי לראות זאת בצורת צואה רכה, סימנים אדומים של פריחה על פני העור ובמקרים קשים בעיות בנשימה. חשוב לזכור כי רבים מהתינוקות מגלים רגישות לחלבון חלב הפרה ממנו מורכבת התמ"ל בינקות המוקדמת. בהרבה מהמקרים הרגישות תחלוף עד גיל שנה. חשוב להיות מאוד זהירים כאשר בודקים את הרגישות. תינוקות רגישים לעיתים ניזונים מתמ"ל על בסיס חלבון צמחי (סויה) אולם יש לזכור כי גם הסויה היא מאוד אלרגנית ולכן כדאי להיוועץ ברופא אם מתגלה רגישות.

אם החלטת לתת לתינוקך להמשיך לשתות חלב אם ואת מוכרחה לצאת לעבודה יהיה עלייך לשאוב בזמן שהותך בעבודה. ראשית כדי לדעת לכמה מיליליטר חלב זקוק תינוקך בכל מנה את יכולה להיעזר בנוסחא הבאה: משקל גופו של תינוקך כפול 150 לחלק למספר הארוחות אותן הוא אוכל ביממה (בדרך כלל תינוק יונק אוכל בין 8-12 ארוחות).

דעי כי משאבה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה לחקות באופן מושלם את היניקה עצמה ובנוסף לא כל אשה מצליחה לשחרר חלב לתוך משאבה ולכן לא כל אשה מצליחה לשאוב חלב.

נסי לשאוב במקום שקט ונוח, דאגי לשתיה ליידך, קחי איתך תמונה של תינוקך או בגד שלו, נסי לשאוב בשעות קבועות על מנת שלא יווצר לך גודש וזכרי שהורמון שחרור החלב מופרש רק כשאת נינוחה.

מומלץ לשמור את החלב השאוב במקרר עד להקפאה ובנוסף להצטייד בציידנית כדי לשאת בה את החלב הביתה. למדי היטב כיצד לשמור את החלב השאוב וכיצד להפשירו ולחממו. חלב שלא נשמר או חומם כהלכה יחמיץ או יאבד מהרכבו התזונתי.

שיהיה מעבר קל לבקבוק והסתגלות קלה למסגרת החדשה.

בהצלחה.